Tehnologia actuală și provocările industriei
Forma propriu-zisă a tiparelor utilizate pentru tăiere este doar o parte din munca designerului. Departamentul de proiectare trebuie să genereze, în egală măsură, informații suplimentare despre procesul tehnologic de coasere, termocolare, călcare, informații despre țesături, accesorii, etichete, broderie, imprimare sau alte decorațiuni. Toate aceste date sunt transmise altor departamente prin fișe tehnice conținând schițe, desene, imagini, instrucțiuni de text etc., fiind deseori editate în alte aplicații decât cea de design.
Există practic un flux complet paralel de lucru pentru generarea acestui set suplimentar de informații, care nu are legătură de obicei cu tiparele proiectate în aplicația CAD de design. Sincronizarea conținutului CAD cu informațiile de produs din fișa tehnică este o adevărată provocare, iar cantitatea de muncă și abilitățile necesare operatorului în acest scop sunt foarte mari.
Inovația Gemini
Soluția Gemini este destul de simplă: adăugarea direct în programul CAD a tuturor funcționalităților grafice necesare, adică transformarea aplicației clasice de design într-o aplicație grafică mai complexă, capabilă să genereze fișa tehnică în întregimea ei. Conceptul este ca informațiile tehnice să poată fi „încărcate” direct pe tiparele reale şi să fie legate în mod organic de structura geometrică a modelului.
Cum funcționează?
Gemini Pattern Designer X19 permite utilizarea de conținut grafic, prin vectori SVG și fișiere PDF asociate cu accesorii, nasturi, broderii, imprimeuri, decorații termoadezive, simboluri standard din industria textilă, cusături standardizate, casete de text cu săgeți indicatoare îndreptate spre elementele tiparului, texte pe linii și contururi de piesă, cartușul editabil cu informații despre piesă. Această multitudine de elemente de conținut, cu informații tehnice, poate fi utilizată de către proiectant pentru a transfera pe fiecare piesă din model instrucțiunile necesare pentru următoarele faze ale procesului de fabricație.
În implementarea acestei noi funcționalități, provocarea a fost să nu existe interferențe cu procesul standard de proiectare și să nu fie supraîncărcate piesele tiparului cu informații inutile în timpul operațiilor de proiectare, gradare, etc. Prin urmare, Gemini a creat o funcție simplă și extrem de eficientă, prin care utilizatorul poate trece de la modul „Vizualizare CAD” la modul „Vizualizare Schiță”, ascunzând sau afișând după nevoie toate elementele tehnice adiționale, printr-o simplă comutare.
Cum se tipărește informația?
Una dintre funcțiile cele mai apreciate de către utilizatorii Gemini este editarea Fișei de Produs. Acum, Gemini aduce această funcționalitate la un nivel cu totul nou: toate informațiile grafice și tehnice vor fi de acum incluse în noul Manual de Date al Produsului și de asemenea în Fișa Tehnică de Produs. Aplicăm de fapt conceptul „ceea ce vezi e ceea ce obții”, adică toate informațiile disponibile sunt exportate în fișiere PDF echivalente cu ceea ce se vede pe ecran.
Este important de menționat că informațiile sunt exportate în format vectorial, prin urmare pot fi văzute și studiate atent, prin zoom, chiar și detaliile cele mai mici.
Care sunt beneficiile?
În primul rând, prin soluția Gemini nu mai este nevoie de un proces paralel de proiectare în alte programe, cu desene şi schițe care nu sunt corelate cu tiparele din aplicația CAD.
Apoi, toate informațiile tehnice sunt plasate direct pe tipar și legate de acesta, prin urmare există o permanentă sincronizare de poziționare și conținut cu versiunea curentă a modelului.
În al treilea rând, toate informaţiile sunt stocate în interiorul fişierelor CAD, astfel că evoluţia lor poate fi gestionată odată cu tiparele, de exemplu prin istoricul modelului și punctele de reinițializare model ori ramurile de model, precum și prin gestionarea drepturilor de acces pentru diferiți utilizatori.