Events&Press

ŞEFFAFLIK VE DİJİTAL BAĞLANTIYA DOĞRU YENİ BİR ADIM MyCAD platformu en önemli ihtiyaçlarınızı karşılamak için gelişiyor

Sayın Gemini müşterisi,

Bu döküman, Gemini CAD Systems ürünlerinizle ilgili iş bilgilerine ve şirketimizle ve / veya yetkili distribütörlerimizle yaptığınız sözleşme geçmişinize erişiminiz ile ilgili ayrıntılar içeren önemli bir bilgilendirme notudur.
Şeffaflık politikamızdan tam olarak faydalanmak ve Gemini ürünleri portföyü için öz-yönetim araçlarının etkili bir şekilde kullanılabilmesi için bu mektubu müdürlerinizle veya şirket yöneticilerinize paylaşınız.

ŞEFFAFLIK VE DİJİTAL BAĞLANTIYA DOĞRU YENİ BİR ADIM


MyCAD platformu en önemli ihtiyaçlarınızı karşılamak için gelişiyor

Gemini müşterisi olarak bünyenizde, uygulamalarımızı çalıştırmak için dongle’larınız var ve şirketinizdeki çalışma arkadaşlarınız üretim amaçlı günlük olarak bu lisansları kullanıyorlar. Buna istinaden geçmişte bir veya daha fazla lisansınız için bir veya daha fazla satın alma sözleşmesi imzalamış olabilirsiniz. Bu sözleşmeleri doğrudan bizimle yada belki bir veya daha fazla Gemini distribütörü ile de imzalamış olabilirsiniz.
Tüm sözleşme geçmişlerinizi, ilgili tüm ayrıntılarıyla tek bir yerde görebiliyor olmak ve teknolojik hizmetlerden yararlanmak , gelecekteki ihtiyaçlarınızı hazırlamak ve kolaylaştırmak için bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek olmaya ne dersiniz ? Uzaktan, oturduğunuz yerden?

Evet, biz gerçekten şeffaflık ve çevrimiçi öz-yönetim araçlarına dayalı, doğrudan bir ilişkinin karşılıklı memnuniyet ve güvenin, büyüme ve başarı için bir anahtar olduğuna inanıyoruz. Gemini CAD sistemleri bilgilere erişimin her zaman ve her yerden kullanılabilir olması gereken bir zamanda tam görünürlük ve özgürlük sağlayan, çevrimiçi ortaklık, iş esnekliği ve açık fırsatlara doğru teknolojik bir adım atıyor.
Bu, dünya çapında dağıtım ağında hem ekiplerimizi hem de ortaklarımızı içeren bir dönüşüm sürecidir. Herkesin nihai amacı, müşterilerimizin en önemli ihtiyaçlarını karşılamaktır.

İşte Mart 2019’dan başlayarak beklentilerinizi karşılayacak cevaplarımız:
Müşterilerimiz ve ortaklarımız için işlevsel çevirimiçi platform olarak Gemini CAD sistemleri imzası altında MyCAD platformu yeniden düzenlenecek ve yeni URL adresi myCAD.geminicad.com olacaktır.
Platformdaki profilinize, sözleşmeleriniz ile ilgili genişletilmiş bilgilere, ödeme bilgilerinize, dongle’lara lisanslarınız ve aldığınız hizmetlere yani Gemini CAD Systems ürünleriniz ile ilgili herşeye yeni MÜŞTERİ HESABINIZ’dan ulaşabileceksiniz. Tam şeffaflık ve hızlı erişim ile uzaktan,oturduğunuz yerden.
Şirketinizin sisteme kayıtlı yöneticisinin platform üzerinde yapabilecekleri:
o Gemini ürünleri için satın alma sözleşmelerinin şartları, kayıtlı fiyatları ve yapılacak ödemelerin tam listesini görmek,
o Dongle’ların tam listesini görmek,
o Dongle’lardaki lisansların dağılımını görmek kontrol etmek ve yeniden düzenlemek,
o Dongle’a atanmamış olan, kullanılmayan lisansların durumunu görmek,
o Uygun lisanslar için aktivasyon prosedürlerini gerçekleştirmek
Gizliliğinizi önemsiyoruz , bu yüzden platformlarımızın güvenlik seviyesini güncelledik ve potansiyel güvenlik zaafiyetlerini önlemek için en iyi en verimli koruma yöntemlerini kullandık. Bu geçiş sırasında teknik bir gereklilik olarak, MyCAD erişim şifrenizi sıfırlayacağız, yeni şifrenize e-posta ile ulaşabileceksiniz. E-posta bilgilendirme mesajımız bu prosedür için ayrıntılı talimatlar içerecektir. Talimatları takip etmekte herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız, destek ekibimiz sizlere yardım için hazır olacaktır.
Gemini ürünlerinin kullanıcıları olarak sizlere daha fazla öz-yönetim araçları vermek, karar ve eylem özgürlüğünüzü yukarı seviyelere taşımak için MyCAD platformu tarafından sunulan imkanlar bu yıl içerisinde kademeli bir şekilde geliştirilecektir.

 

Yüksek soru ve ihtiyaçlar her zaman daha iyi cevapları hak eder
Bu yıl ürün, müşteri ilişkileri ve hizmetleri, genel standartlarda dikkate değer gelişmeler ile hepimiz için önemli bir yıl. Dönüşümlerin tümü göz önüne alındığında daha fazla soru, istek ve beklentiniz olabilir.Dolayısıyla daha iyi yardıma, öğrenilecek ve dağıtılacak birçok yeni özellik ve çözüme ihtiyacınız olacaktır. Kullanıcılar, ürünlerdeki ve hizmetlerdeki ilerlemeye kesinlikle güvenmelidir.Bu görüşten yola çıkarak son aylarda dikkatimizi yoğunlaştırdığımız önemli konulardan biri de teknik yardım politikamızı ve altyapımızı geliştirmek olmuştur.
Böylece, garanti veya servis sözleşmeleri süresince kullanıcıya önemli faydalar getiren yeni servis destek platformumuzu Mart ayında memnuniyetle başlatacağız. Modern ve daha iyi organize destek hizmetleri, yüksek seviyeli faaliyet standartları, isteklerin izlenebilirliği, garantili cevap / çözüm zamanları, acil durum seçeneklerinin kullanılabilirliği Mart ayı içerisinde aktif edilmiş olacaktır. Teknik yardım hizmetleri, Gemini CAD Systems ve ortakları tarafından sözleşme şartlarına göre dağıtım ağında sağlanacaktır.
Bu konuyla ilgili ek bilgi ve ayrıntılı sunum, Mart ayı bültenimizle size gönderilecektir.

Duyurulan tüm bu gelişmelere gerekli bir ön hazırlık olarak, gelecekteki kaynaklara, bilgilere, hizmetlere ve ürünlere tam erişime sahip olmak için şirketinizin MyCAD platformundaki profilini, bilgilerinizi kontrol etmek ve tamamlamak için tekrar incelemenizi rica ediyoruz.